به همت مرکز نوآوری و شتاب‌دهی جهاددانشگاهی استان اردبیل؛

کارگاه آموزشی خلق و پرورش ایده برگزار شد

۲۶ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۴:۴۲ کد : ۳۵۰۶۷ فناوری جدیدها
به همت مرکز نوآوری و شتاب‌دهی جهاددانشگاهی استان اردبیل کارگاه آموزشی خلق و پرورش ایده به صورت مجازی برگزار شد.
کارگاه آموزشی خلق و پرورش ایده برگزار شد

 

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان اردبیل، در این کارگاه که از مجموعه برنامه های شتابدهی کسب و کارهای فناورانه جوانان اجرا شد، مدرس دوره های خلاقیت و دکترای استراتژیک گفت: عوامل فردی و اجتماعی و فرایندی متعددی برای نیل به نوآوری دخالت دارند که با در نظر گرفتن آن ها و رعایت برخی ویژگی ها می تواند به عنوان یک مبتکر و مخترع عمل نماید.

دکتر هوشنگ شریفی نمین با بیان اینکه درک متفاوت، تخیل، پرورش و تلاش و الهام گیری از جمله عوامل فردی محسوب می شوند، اظهار داشت:  فرهنگ، تمدن سیستمی، جو و ارزش سازمانی یا خانواده نیز جزو عوامل اجتماعی خلاقیت می باشند.

وی با تاکید بر این نکته که بسیاری از مشکلات بشریت از طرز سئوالات آن ها آغاز می شود، ادامه داد: باید بدانیم خلاقیت خود به عنوان یک مهارت مطرح است اما مسیر تبدیل آن به مهارت با دخالت پدر و مادر، معلمان و روسایی که قواعد و قوانینی را درباره رفتارهای قابل قبول تجویز می کنند خنثی و بی نتیجه می شود و از آنجا که تعداد کمی از رفتارها مجاز شمرده می شود، خلاقیت سرکوب می شود.

شریفی تصریح کرد: خاقیت هنری، کودکان، علمی، تکنولوژیکی، مدیریتی، صنعتی و روزانه انواع خلاقیت هستند که می توانند تحت تاثیر محصول، امکانات، خلاقیت فردی و گروهی و فرآیندها می توانند به شکل ویژه ای خود را بروز دهند.

این استاد دانشگاه با اشاره به اهمیت ایده پردازی گفت: برای اینکه بتوان بهترین مجموعه ارزش ها را در یک ایده یا کسب و کار کشف کرد باید پا را از تمرکز در حوزه فعالیت آن کسب و کار فراتر گذاشت و اگر در صدد آموزش تفکر جدید به افراد جدید هستید، به آن ها ابزاری بدهید که با آن به تفکر نو دست یابند.

شریفی در ادامه این کارگاه به بیان مبسوط فرآیند، روش ها و ابزارهای حل خلاق مسئله، چرخه بهبود مستمر به عنوان روح تفکر خلاق، روش نمودار صفحه شطرنجی، روش ارتباط اجباری، روش نگاه تازه، روش اقتباس ایده ها، روش شبکه ایده ها و روش جریان ذهنی پرداخت.

در پایان این کارگاه به پرسش‌های حاضران از سوی مدرس کارگاه پاسخ‌های لازم ارائه و راهنمایی‌های مناسب پیشنهاد شد.


نظر شما :