در دیدار رئیس جهاد دانشگاهی و سرپرست اداره کل منابع طبیعی استان عنوان شد:

اهتمام جهاد دانشگاهی برای ایجاد زیرساخت‌های لازم برای فرآوری گیاهان دارویی

۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۵:۳۵ کد : ۳۰۱۹۰ شوراهای تخصصی جدیدها
رئیس جهاد دانشگاهی استان اردبیل گفت: راه‌اندازی واحد صنعتی عصاره‌گیری گیاهان دارویی از برنامه‌های اولویت‌دار جهاددانشگاهی است.
اهتمام جهاد دانشگاهی برای ایجاد زیرساخت‌های لازم برای فرآوری گیاهان دارویی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان اردبیل، مهران اوچی اردبیلی چهارشنبه 8 اردیبهشت با بیان این مطلب در دیدار با سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان افزود: برای تخصیص اعتبار برای این طرح، مذاکراتی با نمایندگان و مسئولان استان انجام گرفته است که در صورت تحقق حمایت و مساعدت‌های لازم سعی داریم این واحد را به زودی راه‌اندازی کنیم.

وی به آمادگی جهاددانشگاهی برای همکاری با اداره کل منابع طبیعی در زمینه گیاهان دارویی اشاره و و تصریح کرد: وجود مراتع مملو از گیاهان دارویی از جمله بابونه، گل گاوزبان، کبر، کاکوتی، نسترن کوهی، پونه کوهی، شیرین بیان، اسپند، تاج‌ریزی و ده‌ها نوع گیاه دیگر، اردبیل را به یکی از قطب‌های گیاهان دارویی کشور تبدیل کرده است که شناسایی، فرآوری و حفظ و صیانت از آن همت همگانی می‌طلبد.

عضو هیأت علمی جهاد دانشگاهی استان اردبیل اضافه کرد: این نهاد به عنوان یک نهاد علمی و تحقیقاتی گام‌های خوبی در سال‌های گذشته برای معرفی گیاهان دارویی استان و تغییر الگوی کشت استان به سمت تولید گیاهان دارویی برداشته است و در حال حاضر نیز برای ایجاد زیرساخت‌های لازم برای فرآوری این گیاهان تلاش می‌کند.

اوچی اردبیلی، مرکز رشد فناوری گیاهان دارویی جهاددانشگاهی اردبیل را یکی از ظرفیت‌های استان عنوان و خاطرنشان کرد: این مرکز با ایجاد بستر مناسب برای محققان و پژوهشگران حوزه گیاهان دارویی توانسته در به ثمر نشستن ایده‌ علاقه‌مندان این عرصه گام مؤثری بردارد.

در این دیدار سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل، فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی جهاددانشگاهی و این اداره کل را هم سو با هم دانست و گفت: از تجارب ارزنده جهاددانشگاهی در حفظ و صیانت از منابع طبیعی استان استفاده خواهیم کرد.

محمود قلی‌زاده، جنگل‌های فندق اردبیل را ذخیره‌گاه ژنتیکی ارزشمندی برای کشور و استان عنوان و خاطرنشان کرد: جهاددانشگاهی از سال‌های گذشته مطالعات خوبی برای احیا و توسعه این جنگل‌ها کرده است که از نتایج آن برای تحقق این امر استفاده خواهیم کرد.

وی از آمادگی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان برای همکاری با جهاددانشگاهی در اجرای موفق برنامه‌های توسعه‌ای و کاربردی این اداره کل در زمینه گیاهان دارویی خبر داد و خواستار توسعه همکاری‌های مشترک شد.

text to speech icon

نظر شما :