در وبینار آموزشی«جایگاه فرآورده های گیاهان دارویی در بیماری های ویروسی» مطرح شد:

استفاده از فرآورده های گیاهان دارویی در درمان بیماری ها  باید منطقی باشد

۰۸ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۳:۳۲ کد : ۲۷۴۷۲ واحدهای فناور جدیدها
استفاده از فرآورده های گیاهان دارویی در درمان بیماری ها  باید منطقی باشد

به همت مرکز رشد فناوری فرآورده های گیاهان دارویی جهاددانشگاهی استان اردبیل وبینار تخصصی - آموزشی« جایگاه فرآورده های گیاهان دارویی در بیماری های ویروسی جدید» به صورت مجازی و به مدت 8 ساعت برگزار شد.

مخترع و فناورحوزه گیاهان دارویی در این کارگاه با اشاره به جایگاه ویژه فرآورده های گیاهان دارویی گفت: شرایط کرونایی جهان و کشورمان، توجه به استفاده از داروهای مختلف و به ویژه فرآورده های گیاهان دارویی را افزایش داد اما لازم است این موضوع بصورت جدی شفاف سازی گردد. 

سعید ناصری اظهار داشت: در این وبینار تلاش کردیم تا با هدف بررسی چالش ها و فرصت های موجود به معرفی گیاهان دارویی موثر بر علایم کرونا و بررسی اثرات مثبت و عوارض آن ها بر بدن مطابق با مقالات و منابع علمی معتبر و همچنین بررسی داروهای شیمیایی در مقایسه با گیاهان دارویی بپردازیم.

وی افزود: شناخت توانایی های گیاهان دارویی در کنترل علایم بیماری کرونا، شناخت عوارض در مصرف بی رویه گیاهان دارویی، مقایسه تاثیرات و شباهت های تاثیری گیاهان دارویی و داروهای شیمایی و دید جدید نسبت به گیاهان دارویی و کاربردهای آن ها در دوران همه گیری ویروسیموارد قابل توجهی بود که در این وبینار مورد بحث قرار گرفت.

ناصری اذعان داشت: مقدماتی در مورد بیماری های ویروسی با محوریت بیماری ویروسی کرونا و علایم و نشانه های آن در انسان بیان و به داروشناسیِ داروهای سنتتیک که در بحث کووید-۱۹ مهم هستند و بعنوان پروتکل درمانی در کشورها و از جمله ایران استفاده می شوند یا در مرحله کارآزمایی بالینی هستند، پرداخته شد.

وی خاطرنشان کرد: بررسی خواص گیاهان مختلف که خاصیت های مختلف ضدالتهابی، آنتی اکسیدانی، افزایش دهنده سیستم ایمنی بدن، موثر بر مشکلات ریوی داشته و می توانند برخی علایم بیماری ویروسی کرونا را بهبود ببخشند از موارد مهمی بود که مورد توجه شرکت کنندگان قرار گرفت.

این مدرس دانشگاه گفت: با توجه به خاصیت های برخی گیاهان دارویی که بررسی شد، می بینیم پتانسیل فراوانی را در بهبود برخی علایم بیماری کرونا دارند که اگر بصورت منطقی و استاندارد فرآوری شوند و از نظر بالینی مورد تایید واقع شوند، می توانند در کنار داروهای سنتتیک و شیمیایی مورد استفاده قرار گیرند . چرا که اکثرا این گیاهان هر یک  دارای برخی خواص از جمله آنتی اکسیدانی و ضد التهابی و افزایش دهنده سیستم ایمنی بدن و موثر بودن بر سیستم دستگاه تنفس هستند که در علایم بیماری کرونا حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه کشورهای زیادی در اروپا و آسیا و حتی آمریکا از فرآورده های گیاهان دارویی که باعث افزایش سیستم ایمنی می شوند استفاده می کنند و در موضوع کرونا هم در پروتکل های درمانی خود از گیاهان دارویی بهره می برند، اظهار داشت: چین با بیش از یک میلیارد جمعیت توانسته به کمک طب سنتی و گیاهان دارویی تا حد زیادی مشکلات مربوطه را کاهش دهد.

ناصری در پایان اذعان داشت: با توجه به پتانسیل های بالقوه در گیاهان دارویی و فرآورده های آن که به طور منطقی و استاندارد آماده سازی می شوند، می توان امیدوار بود که در کنار داروهای سنتتیک توان ایفای نقش موثر را خواهند داشت.


( ۱ )

نظر شما :