در دیدار رئیس جهاددانشگاهی با مدیرعامل شهرک‌های صنعتی استان عنوان شد:

همکاری شهرک‌های صنعتی و جهاددانشگاهی اردبیل گسترش می یابد

۰۸ مهر ۱۳۹۹ | ۰۹:۲۵ کد : ۲۳۴۱۹ فناوری جدیدها
با هدف توسعه همکاری‌های مشترک، رئیس جهاددانشگاهی اردبیل با مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان دیدار و بر لزوم هماهنگی فعالیت‌ها تأکید کرد.
همکاری شهرک‌های صنعتی و جهاددانشگاهی اردبیل گسترش می یابد

رئیس جهاددانشگاهی استان اردبیل در این دیدار با اشاره به محورهای مهم فعالیتی این نهاد گفت: جهاددانشگاهی گام‌های مناسبی برای فعالیت‌های فرهنگی، آموزشی، پژوهشی، اشتغال و سلامت استان برداشته است که امیدواریم دستگاه‌های اجرایی در این راستا همکاری‌های مناسبی داشته باشند.

مهران اوچی اردبیلی اظهار کرد: با وجود شرایط کرونایی، جهاددانشگاهی اقدام به راه‌اندازی سامانه آموزش‌های مجازی نموده است که در حال حاضر می‌تواند به عنوان بستر قابل توجه در ارائه آموزش‌های عمومی، تخصصی و دانشگاهی و کارکنان دولت مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

وی افزود: در حوزه کارآفرینی و اشتغال‌زایی نیز این واحد اقدام به راه‌اندازی مرکز رشد فناوری فرآورده‌های گیاهان دارویی کرده است و در حال حاضر با 16 واحد فناور مسقر و پذیرش 34 طرح فناورانه، تلاش دارد با حمایت‌ از این واحدها اقدامات موثری برای اجرای ایده‌ها، تجاری‌سازی محصولات دانش بنیان، تولید داروهای گیاهی و توسعه کارآفرینی انجام دهد.

اوچی اردبیلی با اشاره به اینکه راه‌اندازی پایلوت نیمه صنعتی تولید نشاسته حفاری به عنوان طرح کلان ملی استانی از اولویت‌های جهاددانشگاهی استان است، خاطرنشان کرد: با بهره‌گیری از حمایت‌های علمی و فنی پژوهشکده صنایع شیمیایی ایران، ساخت این واحد نیمه صنعتی در قالب طرح فناورانه با حمایت دفتر مرکزی جهاد‌دانشگاهی و استانداری اردبیل و با همکاری این پژوهشکده اجرا خواهد شد که این امر نیازمند مشارکت بخش‌های تولیدی و صنعتی استان به ویژه شرکت شهرک‌های صنعتی است.

رئیس جهاددانشگاهی استان اردبیل، اجرای طرح ملی «توسعه مشاغل خانگی» را در راستای فراهم کردن زمینه توانمندسازی، خوداشتغالی و اتصال به بازار فعالین این عرصه عنوان و تصریح کرد: این طرح، به کارفرمایی اداره کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان توسط جهاددانشگاهی در اردبیل در حال اجرا است که این امر به یقین در توسعه اشتغال موثر خواهد بود.

وی با بیان اینکه در بخش اتصال محصولات به بخش صنعت می‌توانیم با شرکت شهرک‌های صنعتی همکاری‌های مشترکی داشته باشیم، اظهار کرد: برگزاری دوره‌های آموزشی، رویدادهای فناورانه و کارآفرینی، فعالیت‌های رسانه‌ای و بررسی چالش‌های بخش‌های مختلف می‌تواند از زمینه‌های همکاری مشترک با شهرک‌های صنعتی استان باشد و این نهاد از آماده همکاری برای فعالیت‌های مشترک است.

در این دیدار مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان اردبیل گفت: در قالب تفاهم‌نامه همکاری می‌توان با استفاده از ظرفیت‌های جهاددانشگاهی در استان بخش های مختلف این شهرک را ساماندهی کرد.

محمد اهلی با اشاره به فعالیت جهاددانشگاهی در حوزه اشتغال، اظهار کرد: شبکه‌سازی مدنظر جهاددانشگاهی در بخش مشاغل خانگی در حوزه لبنیات، فرش و پلاستیک توسط شهرک‌های صنعتی به شکل خوشه‌سازی اجرایی شده است و می‌توانیم با کنار هم قرار دادن این مباحث گام‌هایی موثری برداریم.

وی از اجرای پروژه نظام مبادلات پیمانکاری فرعی ایران‌(ISPX) با هدف توانمند‌سازی واحدها خبر داد و گفت: در خوشه فرش از این طریق 32 هزار نفر عضو ثبت شده است و این موضوع نشان می‌دهد که spx  می‌تواند موتور محرک بنگاه‌های صنعتی کوچک و متوسط باشد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان اردبیل خاطرنشان کرد: در طرح مشاغل خانگی می‌توان از طریق اشتراک‌گذاری تجربه‌ها به تحقق اهداف کمک کرد چرا که این الگو ثمرات مطلوبی برای منطقه داشته است و هم در حوزه مهارت‌آموزی و هم اشتغال برنامه موثری به نظر می رسد.

اهلی با بیان اینکه شرکت شهرک‌های صنعتی استان اردبیل در راه‌اندازی پایلوت نیمه صنعتی تولید نشاسته حفاری همکاری خواهد کرد، تصریح کرد: همت جهاددانشگاهی برای ایجاد صنایع تبدیلی و بهره‌برداری از محصولات تولیدی استان ارزشمند است چرا که از این طریق می‌تواند در تبدیل محصول سیب‌زمینی استان به نشاسته حفاری مورد نیاز در صنعت نفت نقش ایفا کند.

اهلی در پایان ضمن قدردانی از خدمات جهاددانشگاهی، خواستار تشکیل کارگروه مشترک بین دو مجموعه و انعقاد تفاهم‌نامه برای همکاری منظم و موثر شد.


نظر شما :