به همت مرکز رشد جهاددانشگاهی اردبیل:

کارگاه آموزشی آشنایی با نحوه ثبت دارو برگزار شد

۱۰ مهر ۱۳۹۹ | ۱۴:۰۱ کد : ۲۳۳۴۲ واحدهای فناور جدیدها
به همت مرکز رشد فرآورد های گیاهان دارویی جهاددانشگاهی استان اردبیل، کارگاه آموزشی یک روزه آشنایی با نحوه ثبت دارو با حضور جمعی از فناوران حوزه گیاهان دارویی و علاقمندان این حوزه و با رعایت دستورالعمل های بهداشتی برگزار شد.
کارگاه آموزشی آشنایی با نحوه ثبت دارو برگزار شد

مدرس کارگاه گفت: این کارگاه آموزشی با هدف آشنایی فناوران و فعالان حوزه گیاهان دارویی با قوانین و مقررات مربوط به اخذ مجوز بسته بندی،  تولید فرآورده های گیاهی و سنتی و داروهای گیاهی ارائه گردید.

محمود خروشی تصریح کرد: در کارگاه آموزشی آشنایی با نحوه ثبت دارو، سعی شد جایگاه داروهای گیاهی و نحوه ثبت آن ها و همچنین مسیری که باید برای اخذ مجوز از سازمان غذا و دارو طی شود، برای شرکت کنندگان تشریح شد.

این فناور مرکز رشد اظهار داشت: با توجه به لزوم به روز بودن اطلاعات در این زمینه، منابع علمی مورد تایید وزارت بهداشت و همچنین مسیرهای ورود داروی طبیعی و سنتی به فهرست داروهای طبیعی کشور مورد بررسی قرار گرفت.

خروشی تشریح کرد: آشنایی با انواع داروهای قابل ثبت در غذا و دارو، مراحل اداری و مستندات مورد نیاز برای ثبت دارو، آشنایی با کداخلاق پزشکی و مجوز ثبت دارویی، آشنایی با نحوه دریافت موافقت اصولی و پروانه تولید دارویی و نحوه تعیین قیمت، نحوه گردآوری مستندات کتابخانه ای، چگونگی انجام آزمایش های حیوانی و انسانی، نحوه استخراج مقاله از یافته های کتابخانه ای و آزمایشگاهی از جمله مطالب ارائه شده در این کارگاه بود.

وی افزود: کلیه اطلاعات ارائه شده منطبق با دستورالعمل ها و قوانین وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو بوده و تلاش شد تا دورنمایی مناسب از مسیر ثبت دارو در کشور و نحوه تولید و ورود آن به بازار مصرف ارائه شود.

گفتنی است در پایان این کارگاه ضمن پاسخگویی به سوالات حاضرین، فناوران دارای تجربه اخذ مجوز به بیان چالش های این حوزه پرداختند.

گزارش تصویری کارگاه


نظر شما :