به همت دفتر اشتغال و  مرکز رشد جهاددانشگاهی اردبیل؛

هفتمین رویداد کارآفرینی دیدار در مزرعه برگزار شد

۰۲ مرداد ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۹۸۴۷ رویدادها جدیدها
هفتمین دوره رویدادهای کارآفرینی دیدار با عنوان« دیدار در مزرعه» از مجموعه رویدادهای کارآفرینی جهاددانشگاهی به همت دفتر تجاری سازی اشتغال و مرکز رشد گیاهان دارویی جهاددانشگاهی استان اردبیل در مزرعه گیاهان دارویی روستای سامیان برگزار شد.
هفتمین رویداد کارآفرینی دیدار در مزرعه برگزار شد

در این رویداد 30 نفر از فعالان و علاقمندان راه اندازی کسب و کار در حوزه گیاهان دارویی به منظور بهره مندی از تجربیات کارآفرینان و اساتید حوزه گیاهان دارویی حضور یافته با روند شکل گیری یک کسب و کار در قالب مزرعه گیاهان دارویی آشنا شدند.

رئیس جهاددانشگاهی استان اردبیل در این رویداد گفت: بسته های کارآفرینی متعددی در بخش گیاهان دارویی و طب سنتی هم توسط علاقمندان این بخش و هم از سوی معاونت علمی تحقیقاتی ریاست جمهوری تدوین گردیده است که باید تلاش کنیم تا سهم استان اردبیل از این بسته ها اخذ و به کارگرفته شود.

مهران اوچی اردبیلی با اشاره به اینکه استان اردبیل به دلیل وجود ظرفیت های ارزشمند حوزه کشاورزی به ویژه در بخش گیاهان دارویی نیازمند برنامه ریزی مناسب برای بهره برداری از این نعمت خدادادی می باشد، اظهار داشت: تکمیل زنجیره تولید تا مصرف گیاهان دارویی نیازمند مطالعه و توانمندسازی و ایجاد زیرساخت ها در 4 حوزه کشت و پرورش، آموزش و ترویج استفاده گیاهان دارویی، صنعت و فرآوری گیاهان دارویی می باشد.

وی برنامه ریزی های جهاددانشگاهی برای برگزاری رویدادهای کارآفرینی را یادآور شد و اذعان داشت: برای مشارکت در تحقق اهداف این حرکت ملی در تلاش هستیم تا امکان برگزاری رویدادهای کارآفرینی اثربخش را در نقاط مختلف استان اجرایی نماییم.

اوچی اردبیلی اضافه کرد: در قالب این رویدادها تلاش می کنیم تا پرورش قدرت خلاقیت و ایده‌پردازی در یک محیط علمی و دوستانه به منظور ایجاد فرهنگ نوآوری، جذب سرمایه گذار و تجاری سازی ایده‌های نو و فناورانه در حوزه گیاهان دارویی و کشاورزی  به شکل مطلوبی صورت پذیرد.

وی با اشاره به پیشینه جهاددانشگاهی استان اردبیل در حوزه گیاهان دارویی افزود: این واحد پس از مطالعه در منطقه مغان بر روی گونه های مختلف گیاهان دارویی، مرکز رشد تخصصی آن را برای حمایت از فناوران و ایده های این حوزه راه اندازی نمود.

اوچی از فارغ التحصیلان حوزه کشاورزی خواست با بهره برداری از ظرفیت های موجود امکان راه اندازی کسب و کارهای نوین را برای غلبه بر معضل بیکاری فراهم آورند.

 

تشریح اهمیت کارآفرینی در عرصه گیاهان دارویی

مسئول مزرعه گیاهان دارویی در روسای سامیان نیز در این رویداد به اهمیت کارآفرینی در عرصه گیاهان دارویی استان اشاره کرد و گفت: گیاهان دارویی، دارویی بسیار مفید برای سلامتی جسم و درمانی معجزه گر برای اقتصاد هستند که اگر کسی با اطلاعات و تحقیقات کامل وارد این عرصه شو، دست خالی بیرون نرفته و می تواند آینده خود و دیگران را تغییر دهد.

علیرضا صمدزاده با بیان اینکه این همه استعداد طبیعی در منطقه باید از طریق راه اندازی کسب و کارهای بزرگ و کوچک ساماندهی شده و مورد استفاده قرار گیرد؛ اظهار داشت: کاشت گیاهان دارویی گران قیمت می تواند علاوه بر سودآوری برای کشاورزان نیاز به این محصول را در جامعه تامین نماید که  مهمترین گیاهان دارویی گران قیمت در حال حاضر بابونه، بادرنجبویه، به لیمو، مریم گلی و آویشن می باشند.

وی با یادآوری اینکه پذیرش مشقت ها و رنج های راه اندازی مزرعه گیاهان دارویی اولین قدم  برای شروع فعالیت در این عرصه است و نباید در ادامه مسیر از رویدادهای احتمالی آن فراری شد، ادامه داد: برای شروع کار باید مجوزهای لازم را از چند نهاد اخذ کرد چراکه این گونه فعالیت ها چون رابطه مستقیمی با سلامت و تندرستی افراد جامعه دارند سختگیری بیشتری در این خصوص می شود.

صمدزاده خاطرنشان کرد: اگر سرمایه گذاران قصد داشته باشند به صورت صنعتی و انبوه تولید داشته باشند، باید از وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (معاونت غذا و دارو) و وزارت جهادکشاورزی مجوزهای لازم را دریافت کنند، ضمن اینکه گواهی و تاییدنامه هایی هم از سازمان های محیط زیست و اداره استاندارد باید دریافت شود.

وی تصریح کرد: اگر قرار به مشارکت با شرکت های دانش بنیان باشد باید تاییدیه معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری را هم ضمیمه کرد. ضمن اینـــکه برای تمدیــد گواهــینامه های ســاخت و بهره بــرداری در سررسیدآن به موقع تمدید شود.

صمدزاده  بازارشناسی را از نکات مهم دیگر این عرصه عنوان داشت و افزود: وقتی نیازسنجی مناسبی از بازار هدف گیاهان دارویی و نوع محصولات مورد نیاز به عمل آمد، به راحتی می توان برنامه ریزی مناسبی برای راه اندازی مزرعه و نوع محصول و حتی نحوه فرآوری و بسته بندی به عمل آورد.

زارع گیاهان دارویی در سخنانی به بیان اهداف و انگیزه های لازم برای ورود به عرصه گیاهان دارویی پرداخت و گفت: پس از سال ها حضور در این عرصه به این نتیجه رسیدیم که باید شناخت کافی از جامعه هدف خود داشته باشیم و بتوانیم آنچه بازار می خواهد را تولید کنیم.

صمدزاده با اشاره به میزان کارآفرینی در این حوزه اظهار داشت: بطور مستقیم 20 نفر و غیر مستقیم و فصلی 100 نفر در این مزارع مشغول فعالیت بوده و زمینه های جانبی آن را نیز پوشش می دهند.

وی اذعان داشت: در کنار مزارع می توان در زمینه تولید عصاره و اسانس نیز کارگاه هایی را راه اندازی نموده و در حوزه خشک کنی نیز فعالیت نمود و در کنار آن مراکز عرضه مستقیم را هم تاسیس کرد که امیدواریم مورد توجه علاقمندان کسب و کارهای حوزه گیاهان دارویی قرار گیرد.

 

گفتنی است در رویداد«دیدار در مزرعه» حاضران به بیان فعالیت های مشابه خود پرداخته و از نقطه نظرات و تجربیات کارآفرینان و صاحب نظران این حوزه بهره مند شدند. ترویج فرهنگ کارآفرینی هدف مهم این رویداد  بود تا حاضران با یک کسب‌وکار در حوزه گیاهان دارویی آشنا شده و آموزش کاربردی کوتاه و فشرده ای را طی نمایند. در پایان این رویداد شرکت کنندگان ضمن بازدید از بخش های مختلف مزرعه، سئوالات اختصاصی خود را از کارآفرین این مزرعه و صاحب نظران حاضر مطرح نمودند.


نظر شما :