با برگزاری اولین جلسه هماهنگی:

"طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار" در اردبیل آغاز شد

۰۴ تیر ۱۳۹۸ | ۱۲:۰۰ کد : ۹۳۶۶ رویدادها جدیدها
با برگزاری اولین جلسه هماهنگی، د جهاددانشگاهی استان اردبیل، "طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار با الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی" در اردبیل آغاز شد.
"طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار" در اردبیل آغاز شد

رئیس جهاددانشگاهی استان اردبیل در این جلسه گفت: در اجرای طرح "توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار" مبتنی بر الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی، برای یک صد و دو نفر از زنان سرپرست خانوار استان شغل ایجاد می‌شود.

مهران اوچی اردبیلی افزود: در این طرح سه جانبه به کارفرمایی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و با نظارت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی توسط جهاددانشگاهی اجرا خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه با تشکیل کارگروهی مجرب و علمی برای عملیاتی نمودن هرچه بهتر این طرح اقدام خواهیم کرد، اظهار کرد: با توجه به سبقه موفق این نهاد در اجرای طرح‌‌های محوله از سوی دستگاه‌های اجرایی، به یقین اجرای این طرح نیز اثربخش خواهد بود.

رئیس جهاددانشگاهی استان اردبیل با بیان اینکه هدف از این طرح اشتغال 6 هزار زن سرپرست خانوار در 23 استان کشور است، ادامه داد:به همت جهاددانشگاهیاجرای طرح مذکور از سال 1396 در 9 استان به صورت پایلوت آغاز شده که 261 مزیت‌ نسبی را به دنبال داشته و منجر به شناسایی و ایجاد ارتباط مشاغل خانگی با 150 بنگاه تعاونی و خوشه‌های کسب و کار و جذب 550 نفر از کارآفرینان، سرمایه‌گذاران و خیرین در حوزه‌های مختلف شده است.

وی ایجاد اشتغال را یکی از دغدغه‌های مهم در کشور خواند و تصریح کرد:امیدواریم این طرح بتواند به جامعه هدف استان کمک کند و این چرخه را به خوبی به حرکت درآورد.

رئیس جهاددانشگاهی استان اردبیل با بیان اینکه در این طرح با تعیین ناظر و مشاور، زمینه‌ تولید و فروش برای صد هزار نفر فراهم خواهد شد که این امر در توسعه مشاغل بسیار حائز اهمیت است ادامه داد: طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار به منظور ایجاد 6 هزار شغل اجرا می‌شود که سهمیه استان اردبیل در گام اول یک صد و دو نفر اعلام شده که با توجه به میزان کارآیی و استقبال از آن قابل ارتقاء است.

اوچی اردبیلی، خوداشتغالی، بهبود معیشت و افزایش رفاه زنان سرپرست خانوار و پیشگیری از ورود به چرخه حمایتی، استفاده از ظرفیت‌های خانگی برای ایجاد اشتغال پایدار و مولد و اتصال صاحبان کسب و کار به بازار هدف و بنگاه‌های پیشرو را از مهم‌ترین اهداف کیفی این طرح عنوان کرد.

وی ادامه داد: وظایف جهاددانشگاهی در این طرح به عنوان نهاد توسعه‌ای و واسطه‌ای، مطالعات پژوهشی، رصد و پایش، ارزیابی، اثربخشی، مستند‌سازی، بانک اطلاعاتی، شبکه سازی، هم‌افزایی و تسهیل‌گری، جلوگیری از اتلاف منابع، تقویت روحیه تیمی و گروهی، اتصال به بازار، توجه به زنجیره ارزش و ظرفیت‌سازی است.

رئیس جهاددانشگاهی استان اردبیل با بیان اینکه در راستای اجرای طرح "توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار"، پس از شناسایی، بررسی و انتخاب افراد، مشاغل ثبت خواهد شد، افزود: جهاددانشگاهی به عنوان تسهیل‌گر، روند اجرای این طرح به شکل مناسب در الگوی نوین اتصال به بازار و شرکت های پیشرو و همچنین تامین مواد اولیه و فروش، افراد را هدایت و مشاوره و آموزش خواهد داد.

اوچی اردبیلی با اشاره به اینکه متولیان با نگاهی گسترده از جهاددانشگاهی می‌توانند به عنوان بازوی محرک فعالیت‌ها استفاده کنند، یادآور شد:با توانمندسازی از طریق آموزش، مشاوره صحیح و تزریق به موقع منابع می‌توان در این طرح نوین موفق عمل کرد و از ایجاد مشاغلی که با شکست مواجه خواهد شد جلوگیری کرد.

وی اذعان داشت: با تعامل بیشتر و هم افزایی بین دستگاه‌های اجرایی و متولیان قطعا می‌توانیم استان اردبیل را به عنوان استان‌سرآمد در مشاغل خانگی تبدیل کرد.

 

جهاددانشگاهی اشراف خوبی به نیاز‌های استان دارد

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری اردبیل نیز در این جلسه با بیان اینکه طرح "توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار" طرح بسیار خوب و کارآ برای استان است، افزود: این اداره‌کل آماده همکاری با دستگاه‌های متولی و همچنین جهاددانشگاهی استان اردبیل در اجرای موفق این طرح است.

فریبا محمدلو‌ تعداد زنان سرپرست خانواده در استان را 14 هزار و 600 نفر اعلام و تصریح کرد:عمده مشکل زنان سرپرست خانوار و بانوان تولید کننده، عرضه و فروش محصولات است که اگر مشکل پشتیبانی از آنها حل شود قطعا این طرح موفق خواهد بود.

وی با بیان اینکه با همکاری و تعامل بین نهادهای متولی قطعاً طرح به خوبی پیش خواهد رفت، اظهار کرد: باید اجرای این طرح از طریق برگزاری کارگاه آموزشی به افراد و مسئولان اطلاع‌رسانی شود تا در اجرای روند این طرح ممانعت ایجاد نشود.

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری اردبیل یادآور شد: جهاددانشگاهی با توجه به سابقه اجرای طرح‌های مختلف، حسن‌نیت و اشراف خوبی به مسائل و نیاز‌های استان دارد و می‌توان به این نهاد در اجرای طرح‌ها و برنامه‌های مختلف اعتماد کرد.

محمدلو طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار را طرحی برای توسعه اشتغال استان خواند و اضافه کرد:فعالیت جهاددانشگاهی در استان بسیار رضایت بخش بوده و به عنوان مجری طرح قطعا اثربخشی و کارآیی آن در ایجاد اشتغال بازتاب خوبی خواهد داشت.

 

صدور ۱۴۰مجوز برای مشاغل خانگی در استان در سه ماهه اول سالجاری

مدیر اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل نیز با اشاره به اینکه طرح مشاغل خانگی در ۳۱۲رشته آموزشی مصوب در کشور انجام می‌گیرد، گفت: در حال حاضر تعداد زیادی از آن‌ها در استان اردبیل نیز اجرا می‌شود.

رحیم یونسی از صدور ۳هزار و ۱۰۰مجوز ایجاد مشاغل خانگی در سال گذشته خبر داد و افزود: رشته‌های شغلی مورد استقبال در استان، قالی بافی، گلیم بافی، صنایع دستی، بسته‌بندی مواد غذایی، پرورش قارچ و تولید عسل است.

وی با اشاره به اینکه در سه ماه اول سال جاری ۱۴۰مجوز ایجاد مشاغل خانگی صادر شده است، اضافه کرد: این اداره کل ضمن حمایت مالی از مشاغل خانگی به برنامه‌ریزی مناسب جهت هدایت و پشتیبانی از این مشاغل هم اقدام می‌کند.

مدیر اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل با بیان اینکه در سال گذشته از ۹۴۰طرح مشاغل خانگی بانوان بیش از ۹میلیارد تومان حمایت مالی شده است، تصریح کرد: با توجه به اینکه در طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار، این اداره کل ناظر است اما حمایت‌های لازم را برای انجام با کیفیت این طرح در استان انجام و تجربه خود را در این خصوص ارائه خواهد کرد.

وی با بیان اینکه در استان اردبیل از مشاغل خانگی استقبال خوبی می‌شود، ادامه‌ داد: در راستای اجرای این طرح با همراهی جهاددانشگاهی تمام تلاش خود را به کار خواهیم بست تا برخی از مسائل و مشکلات مشاغل خانگی در استان برطرف کنیم.

 

در ادامه جزئیات طرح  "توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار با الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی" بصورت کامل توسط مدیر اجرایی طرح تشریح و نکات مهم آن مورد تاکید هر سه طرف قرار گرفت.

 

تهیه لیست زنان سرپرست خانوار مشمول طرح، پالایش و استعدادسنجی از زنان مستعد، تشکیل شورای علمی و امکان تشریح طرح در کارگروه تخصصی اشتغال استان از جمله تصمیمات مهم این جلسه بود.


نظر شما :