تشریح جزئیات طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار اردبیل :

اشتغال ۳۴ زن سرپرست خانوار خلخالی از طریق مشاغل خانگی

۲۰ دی ۱۳۹۸ | ۱۶:۰۰ کد : ۱۴۹۸۲ رویدادها جدیدها
مدیر تجاری سازی فناوری و اشتغال جهاد دانشگاهی استان اردبیل گفت: ۳۴ زن سرپرست خانوار در شهرستان خلخال از طریق مشاغل خانگی و با حمایت پیشران های محلی صاحب شغل می شوند.
اشتغال ۳۴ زن سرپرست خانوار خلخالی از طریق مشاغل خانگی

مهران محمدی در کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری شهرستان خلخال که با حضور جمعی از پیشران ها و مشمولان برگزار شد، اظهار داشت: از میان 579 نفر از مشمولان طرح توانمند سازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار پس از مصاحبه و بررسی شرایط و توانمندی های افراد، تعداد 148 نفر شامل 24 درصد بی سرپرست و 76 درصد بدسرپرست، وارد فاز نهایی در استان اردبیل شده اند تا با پیش بینی ریزش های احتمالی سهمیه 102 نفری استان ساماندهی شود.

محمدی ادامه داد: این طرح به کارفرمایی معاونت امور بانوان و خانواده ریاست جمهوری و نظارت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی طراحی شده است که  جهاددانشگاهی به عنوان مجری در سطح کشور شناخته شده و امید می رود به اشتغال پایدار زنان سرپرست خانوار منجر شود.

وی با اشاره به اهداف اجرای این طرح، افزود: با شکل‌گیری ساختار طرح در استان اردبیل، تعیین مزیت‌های شغلی، شناسایی و ارزیابی زنان سرپرست خانوار مشمول، شناسایی پیشران‌ها و ایجاد شبکه اشتغال در دستور کار قرار داده شد و در این مسیر دستگاه های مرتبط همکاری سازنده ای را به عمل آوردند.

محمدی خاطرنشان کرد: شورای علمی این طرح با حضور چهره های شاخص در حوزه مشاغل خانگی از استانداری، اداره کل تعاون، میراث فرهنگی، صمت، بهزیستی، کمیته امداد و جهاددانشگاهی تشکیل یافته است که تصمیم‌گیری و اقدامات لازم برای اجرا برآمده از خرد جمعی شورا می باشد.

وی سه مزیت خیاطی و پوشاک، بافته های داری و غیر داری، صنایع دستی چرم، مجسمه سازی به روش پاپیه ماشه را چهار رشته مورد نظر در این طرح برای استان اردبیل ذکر کرد و بیان داشت: این رشته ها بر اساس اسناد بالادستی، فرهنگ و توانمندی های استانی و ظرفیت پیشران ها و وضعیت بازار در نظر گرفته شده است که کار آموزش و فعالیت های مربوط به ظرفیت سنجی بازار توسط پیشران ها در حال انجام می باشد.

مدیر تجاری سازی فناوری و اشتغال جهاد دانشگاهی استان اردبیل اذعان داشت: در استان اردبیل بیش از 14 هزار و 600 زن سرپرست خانوار وجود دارد که البته شناسایی افراد مشمول برای طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار به دلیل شرایط خاص و مقررات آن با مشکلاتی مواجه بوده است که تلاش کردیم از همه ظرفیت ها بهره بگیریم.

وی ادامه داد: با تعامل سازنده ای که دستگاه های مختلف داشتند بیش از 300 پیشران فعال در استان شناسایی شده است اما به دلیل وجود مشکلات سرمایه ای امکان بهره برداری مناسب هنوز به عملذ نیامده است و امیدواریم با همکاری نزدیک اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان بتوانیم به توسعه فعالیت های آنان کمک کنیم.

محمدی با اشاره به شرایط زنان تحت پوشش این طرح گفت: 23 درصد مشمولان طرح استان مربوط به شهرستان خلخال است که در همه بخش های آن پراکنده اند و در سه مزیت خیاطی و پوشاک، بافته های داری و غیر داری و صنایع دستی چرم ساماندهی می شوند.

وی با بیان اینکه ارائه هرگونه خدمات آموزشی به مشمولان این طرح بصورت رایگان از و توسط پیشران ها ارائه می‌شود، افزود: آموزش زنان سرپرست خانوار خلخال به زودی آغاز شده و این افراد پس از گذراندن آموزش های تخصصی و کسب مهارت نسبی، زیرپوشش پیشران های مجری طرح، در بخشی از محل زندگی خود مشغول کار خواهند شد.

محمدی هدف این طرح ر ا علاوه بر تامین شغلی و درآمد ایدار برای زنان سرپرست خانوار در محل زندگی و در کنار خانواده ذکر کرد و گفت: حقوق ماهیانه حاصل از این طرح برای هریک از افراد مشمول طرح به تناسب میزان فعالیت افراد و انتظار پیشران ها از  میلیون 15 الی ۳۵ میلیون ریال پیش‌بینی شده است.

مدیرتجاری سازی فناوری و اشتغال جهاد دانشگاهی استان اردبیل در پایان از همکاری نزدیک اداره کل تعاون، کار و امور اجتماعی استان و اداره کل امور بانوان و خانواده اردبیل قدردانی کرد.

رونق رشته های مشاغل خانگی در خلخال

فرماندار خلخال نیز در این جلسه گفت: در قالب طرح های مختلف از جمله طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار و طرح ملی توسعه مشاغل خانگی که از طریق جهاددانشگاهی اجرا می شود، رشته های مختلف مشاغل خانگی در شهرستان خلخال رونق می گیرد.

فریدون بابایی با اشاره به برمنامه ریزی های صورت گرفته اظهار داشت: انتظار داریم با حضور پیشران های فعال ضمن اشتغال مشمولان شهرستان، زمینه برای اختصاص سهمیه مناسب در طرح طرح ملی توسعه مشاغل خانگی برای شهرستان درنظر گرفته شود.

وی از راه‌اندازی واحدهای تولید پوشاک انبوه در مناطق شهری و روستایی این شهرستان حبر داد و افزود: زمینه اشتغال ۵۰۰ نفر از بیکاران علاقه‌مند به فعالیت در صنعت تولید پوشاک منطقه فراهم شده و در آینده با توسعه کارگاه‌های تولید پوشاک ظرفیت اشتغال این واحدها به بیش از هزار نفر افزایش خواهد یافت و این حوزه ظرفیت خوبی برای مشاغل خانگی به ویژه برای زنان سرپرست خانوار محسوب می گردد.

بابایی خواستار رفع مشکلات و موانع موجود برای تولیدکنندگان از سوی ادارات شهرستانی و بانک ها شد و تصریح کرد: فرمانداری خلخال با هدف توسعه مشاغل خانگی به ویژه پوشاک علاوه بر حمایت لازم از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی رونق تولید ارائه تسهیلات بانکی، اماکن دولتی بلااستفاده را برای ایجاد و راه‌اندازی کارگاه‌های تولیدی و همچنین اشتغال افراد در اختیار مجریان این طرح‌ها قرار داده است و این روند را استمرار خواهد بخشید.

وی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون چند کارگاه تولید پوشاک در خلخال و روستاهای شهرستان از جمله اندبیل، گورانسراب، خوجین، اسکستان، خانقاه‌سادات و علی‌آباد راه‌اندازی و زمینه اشتغال بخشی بانوان بیکار بویژه بانوان سرپرست خانوار فراهم شده است و امیدواریم در صنایع چرم و بافته های داری و غیرداری نیز این اتفاق رخ دهد.

فرماندار خلخال ضمن تاکید بر همراهی و همکاری با جهاددانشگاهی، خواستار اجرای طرح براساس زمانبندی مناسب در شهرستان خلخال شد.

در ادامه این جلسه برخی از پیشران ها به بیان مشکلات خود پرداخته و از آمادگی خود برای همکاری در طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار خبر دادند.

گفتنی است پس از این جلسه، با همراهی یونسی رئیس اداره استغال و هدایت نیروی کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان و خلیلی رئیس اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان خلخال از کارگاه تولیدی البسه بیمارستانی خورشید با مدیریت آقای فاضل بازدید به عمل آمد.

.(این خبر به احترام سردار شهید قاسم سلیمانی با تاخیر درج می گردد)

 

گزارش تصویری این جلسه را از اینجا ببیند.


نظر شما :